MEDAL eco5.zero
W poczuciu zobowiązania i oddania wobec naszej planety Fundacja EKON przyznaje zasłużonym medale eco5.zero. Odznaczenie to honoruje jednostki i organizacje, które wyróżniają się w działaniach na rzecz ochrony środowiska. W obliczu coraz większych wyzwań ekologicznych, takich jak zmiany klimatyczne i degradacja środowiska, działania podejmowane przez laureatów nabierają szczególnego znaczenia. Medale eco5.zero stanowią wyraz uznania dla dokonań nagrodzonych, lecz są także inspiracją dla innych do podążania ścieżką zrównoważonego rozwoju.
AKADEMIA
To niepowtarzalna możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu gospodarki odpadami oraz ochrony środowiska. Celem Akademii Ekologii jest zapoznanie uczestników z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, wdrażanymi zmianami oraz praktycznymi skutkami nowych uwarunkowań dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Wykłady, szkolenia organizowane w ramach Akademii Ekologii są drogowskazem dla przedsiębiorców. Wieloletnie doświadczenie ukazuje, jak ważne jest przekazywanie wiedzy dotyczącej właściwej interpretacji, często zawiłych przepisów.
Dynamika zmian podstaw prawnych jest poważnym problemem dla przedsiębiorców. Priorytetowym zadaniem Akademii Ekologii jest udzielenie odpowiedniego wsparcia dla firm, m.in. w zakresie zasad wydawania zezwoleń i pozwoleń środowiskowych.
Firmy biorące udział w Akademii Ekologii, mogą szczegółowo zapoznać się z problematyką dotyczącą konkretnej branży, którą się zajmują oraz przedstawić problemy środowiskowe, z którymi mają do czynienia. Akademia Ekologii to okazja do wymiany doświadczeń przedsiębiorców i praktycznego spojrzenia na aspekty środowiskowe.
Akademia Ekologii to połączenie teorii, aspektów i regulacji prawnych z praktyką i doświadczeniem przedsiębiorców. Podczas prelekcji prowadzonych przez doświadczonych pracowników m.in. przedstawicieli instytucji państwowych – przekazywane informacje są wiedzą zdobytą u „źródła”.
KONFERENCJA
Prestiżowe wydarzenie, które jest okazją do wymiany poglądów na wysokim szczeblu. Spotkanie przedstawicieli instytucji naukowych, instytutów badawczych Unii Europejskiej, świata biznesu oraz przedstawicieli organów państwowych. Konferencja ukazuje silną zależność pomiędzy poszczególnymi jednostkami. Bez teorii nie można byłoby podejmować prób jej wdrażania, bez odbiorców byłoby to bezcelowe, bez organów do realizacji nie byłoby to możliwe. Poznanie innowacyjnych koncepcji, teorii, narzędzi do ich realizacji jest bezcenną wiedzą.
Głównym tematem I i II edycji Konferencji (17-18 listopada 2017 r.) oraz (21-22 września 2018r.) był nowy model gospodarczy „CIRCULAR ECONOMY – GOSPODARKA PRZYSZŁOŚCI”, ocena wdrażania w Polsce koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym oraz porównanie jej do sytuacji na świecie.
Prezentowana w listopadzie Koncepcja Circular Economy stała się rzeczywistością. W kwietniu 2018 roku Parlament Europejski zatwierdził dokument kompromisowy dotyczący pakietu dyrektyw odpadowych, zwanych Pakietem Na Rzecz Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Odpowiedzialność poszczególnych podmiotów na rynku, w tym producentów nie będzie już tylko dobrą wolą, ale obowiązkiem egzekwowanym przez prawo.
Dążenie do wysokich standardów produkcji i poprawy poziomu świadczonych usług także w zakresie wpływu na środowisko stanie się wymogiem. Udział w Konferencji pozwolił uczestnikom na bliższe poznanie zagadnień Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.
KAMPANIA
Największe nadzieje w kreowaniu nowych perspektyw na następne lata zawsze pokładane są w najmłodszym pokoleniu. Najlepszą drogą do osiągnięcia dalekosiężnych efektów od zawsze była edukacja i to właśnie edukacja jest kluczem do drzwi ekologii. Wychowując dzieci w duchu ekologii inwestujemy w przyszłość. To inwestycja, której głównym profitem jest społeczeństwo Eko-odpowiedzialne.
W ramach Eko-kampanii społecznej EKON prowadzone są szkolenia i warsztaty wśród dzieci i młodzieży w celu podnoszenia świadomości ekologicznej. Szkolenia prowadzone cyklicznie obejmują m.in. najważniejsze zagadnienia związane z segregacją odpadów oraz właściwe postępowanie z odpadami niebezpiecznymi. Identyfikacja odpadów niebezpiecznych powstających w gospodarstwach domowych jest wciąż dużym problemem.
Tematyka prowadzonych szkoleń i warsztatów porusza również najbardziej aktualne problemy środowiskowe: smog, niską emisję, dzikie wysypiska śmieci. Zjawiska, które we współczesnym świecie przybrały na sile. Prewencja polega na podkreśleniu wagi problemu oraz podejmowaniu działań w celu eliminacji zagrożeń. Uczestnicy warsztatów mogą również poznać alternatywne źródła energii. Sposób przekazywania wiedzy dostosowywany jest do wieku uczestników warsztatów i szkoleń.
Eko-kampania społeczna EKON realizuje również szereg bezpłatnych działań edukacyjnych dla pracowników i mieszkańców gmin. W ramach kampanii Ekon organizowane są również eventy dla firm, które dbają o Eko-wizerunek. Wydarzenia dedykowane są m.in. uczniom, licealistom- potencjalnie zainteresowanym zatrudnieniem w danej branży. Kampania ściśle współpracuje z jednostkami administracji rządowej m.in. współorganizuje cykliczne wydarzenia takie jak Eko-Pikniki.
Przydatne linki: