Dobrowolne Porozumienie EKOPAK działa na podstawie Art. 25 Ustawy z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zawarte zostało pomiędzy Izbą Pracodawców Recyklingu Opakowań EKOPAK a Marszałkiem Województwa Śląskiego w zakresie utworzenia i utrzymania systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów powstałych z opakowań wielomateriałowych (Nr 1/OS/2018) oraz w zakresie utworzenia i utrzymania systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów powstałych z opakowań po środkach niebezpiecznych (Nr 2/OS/2018).
Naszym głównym celem jest pomoc Przedsiębiorcom – na bazie Porozumienia chcemy wspierać efektywną realizację obowiązków odzysku i recyklingu zgodnie z wymaganiami stosownych przepisów.
Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek polski produkty w opakowaniach wielomateriałowych i/lub środki niebezpieczne w opakowaniach, są zobowiązani zapewnić recykling i odzysk tych opakowań. Ustawa daje im możliwość przekazania realizacji tego obowiązku Porozumieniu.
W celu zagwarantowania realizacji ustawowych obowiązków odzysku i recyklingu odpadów powstałych z opakowań wielomateriałowych i/lub opakowań po środkach niebezpiecznych zapewniamy:
- Pomoc w sprawach formalnych związanych z przystąpieniem do Porozumienia
- Realizację obowiązków odzysku i recyklingu
- Dokumentację DPR/EDPR/DPO/EDPO
- Realizację obowiązkowej sprawozdawczości w imieniu wprowadzającego
- Zwolnienie z opłaty produktowej
- Wsparcie w zakresie realizacji obowiązku publicznych kampanii edukacyjnych
OPAKOWANIA WIELOMATERIAŁOWE
Co to są opakowania wielomateriałowe?
Opakowania wielomateriałowe jak sama nazwa wskazuje, są to produkty zbudowane z kilku różnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych.
OPAKOWANIA PO ŚRODKACH NIEBEZPIECZNYCH
Co to są środki niebezpieczne w opakowaniach?
a) substancje chemiczne i ich mieszaniny zaklasyfikowane na podstawie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, w klasie toksyczności ostrej w kategorii 1, 2 lub 3 lub jako rakotwórcze kategorii 1A lub 1B, mutagenne kategorii 1A lub 1B, działające szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B lub jako stwarzające zagrożenie dla środowiska wodnego ze względu na toksyczność ostrą w kategorii 1 lub ze względu na toksyczność przewlekłą w kategorii 1 i 2, lub
b) środki ochrony roślin zaklasyfikowane w klasie toksyczności ostrej w kategorii 1, 2 lub 3 lub jako stwarzające zagrożenie dla środowiska wodnego ze względu na toksyczność ostrą w kategorii 1 lub ze względu na toksyczność przewlekłą w kategoriach 1 i 2 na podstawie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin.