Akademia Golfa dla Przyjaciół Grupy Amber

26.06.2023

W dniu 12 czerwca w urokliwym miejscu Golf Park w Mikołowie, Grupa Amber zorganizowała spotkanie pod nazwą Akademia Golfa dla pracowników i Partnerów. To wyjątkowe spotkanie miało na celu promowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, nazywaną często “work-life-balance”.

Podczas tego wydarzenia, dążyliśmy do stworzenia atmosfery, w której nasi pracownicy mogli zyskać pełną kontrolę nad swoimi obowiązkami i potrzebami, a podejmowane przez nich działania były zgodne z ich wartościami, wizją i celami. Akademia Golfa w Golf Park była okazją do odnalezienia harmonii pomiędzy wymagającym światem pracy, a satysfakcjonującym życiem osobistym. 

Dla większości osób było to pierwsze spotkanie z tym sportem, dlatego też rozpoczęto od szkolenia na którym przekazano historię golfa. Choć dziś golf kojarzy się ze sportem dla elit, historycy mają przypuszczenia, że golfa wymyślili…pasterze.

Poszukując rozrywki podczas doglądania stada starali się trafić okrągłymi kamieniami do zajęczych nor, używając do tego pasterskich kijów. Różne odmiany i wariacje na temat zasad i formy gry rozwijały się w wielu zakątkach Europy, pod kilkoma nazwami. Pierwsze oficjalne wzmianki o golfie pochodzą z 1297 roku z Holandii. Pewnie dlatego genezę nazwy łączy się z pochodzeniem holenderskiego słowa kolf, które oznacza ‘kij’. Pomimo wielu hipotez oficjalnie za stolicę tej dyscypliny uznaje się Szkocję, gdzie golf od XV wieku rozwijał się w formie zbliżonej do tej, jaką znamy dziś.

Popularność golfa szybko rozprzestrzeniła na inne kontynenty. Moda na golfa nie ominęła także Polski. Najstarszy klub golfowy powstał w Szczawnie Zdroju w roku 1906.

Czas wojny i późniejszej okupacji zupełnie wykorzenił z polskiej tradycji i świadomości tę dyscyplinę, także ze względów politycznych. Renesans golfa w Polsce można datować na lata 90. Dopiero w roku 1992 rozegrano pierwszy polski turniej golfowy, który stał się nowym początkiem popularności tej wyjątkowej gry.

Po wysłuchaniu historii powstania golfa oraz po prezentacji wysokiej klasy sprzętu, jakim posługują się profesjonalni golfiści, pełni entuzjazmu uczestnicy Akademii poczęli swoją przygodę na polu golfowym. Rozgrywka w golfie polega na zaliczeniu przez zawodnika wszystkich dołków na polu. Zaliczanie dołka zaczyna się tee box, gdzie znajduje się oznakowane miejsce, na którym umieszcza się piłkę. Po pierwszym uderzeniu kijem piłka wykonuje lot w powietrzu i powinna wylądować na pasie krótko ściętej trawy (fairway) lub w jego sąsiedztwie (zazwyczaj wyżej ścięta trawa – rough). Piłka może jednak wylądować również w hazardach (bunkier i hazard wodny), wylecieć poza teren pola (out of bounds) lub przyjąć inną, niepożądaną pozycję. Zawodnik przemieszcza się do miejsca, gdzie piłka się zatrzymała, i wykonuje kolejne uderzenie. Cykl ten jest powtarzany aż do momentu umieszczenia piłki na greenie, czyli obszarze bardzo krótko ściętej trawy, na którym piłkę się toczy do dołka. Gracz dąży do tego, by piłkę w dołku umieścić w jak najmniejszej liczbie uderzeń.