Edukacja ekologiczna dla miasta Mysłowice

15.11.2023

W dniu 13.11.2023 Fundacja EKON w ramach Kampanii EKON, przy współpracy z Sarpi Dąbrowa Górnicza oraz Zakładem Oczyszczania Miasta Mysłowice Sp. z o.o., zorganizowała po raz kolejny akcję edukacyjną dla dzieci. Gościliśmy w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Mysłowicach.

Głównym celem zajęć było wprowadzenie najmłodszych w świat wartości ekologicznych poprzez naukę odpowiedniego sortowania odpadów pochodzących z gospodarstw domowych ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych.

Edukacja ekologiczna pomaga zauważyć otaczającą przyrodę, zrozumieć otoczenie, złożoność i współzależności w ekosystemach i nawiązać z naturą silniejszą więź. Ten rodzaj edukacji skupia się na relacji między człowiekiem a środowiskiem, pokazuje jak jego działanie wpływa na nie, pozwala spojrzeć na otaczający świat z nowej perspektywy, poczuć się jego częścią.

Zajęcia dla pierwszych i drugich klas jakie przygotowała Fundacja EKON przy współpracy z Sarpi Dąbrowa Górnicza:

  • gry i zabawy dotyczące zasad postępowania z odpadami, odpowiedniego segregowania odpadów pochodzących z gospodarstw domowych ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych, 
  • mini quizy o tematyce związanej z ochroną środowiska,
  • kolorowanki,
  • koło fortuny,
  • puzzle.

Kampania EKON organizuje edukację ekologiczną od 2016 roku. Ma ona za zadanie pokazać konkretne zagrożenia związane z naszym środowiskiem oraz zachęcić ludzi do dokonywania pozytywnych zmian na rzecz bardziej proekologicznych wyborów.

Najlepszą drogą do osiągnięcia dalekosiężnych efektów od zawsze była edukacja i to właśnie ona jest kluczem do drzwi ekologii. Wychowując dzieci w duchu ekologii inwestujemy w przyszłość. To inwestycja, której głównym profitem jest społeczeństwo Eko-odpowiedzialne.

Kształtowanie postawy proekologicznej należy rozpocząć od najmłodszych lat, bowiem świadomość człowieka formuje się przez całe życie. Jednak jej podstawy każdy zdobywa w dzieciństwie i młodości, kiedy jest wrażliwy na wszystko co go otacza.