Koncert „Serce za serce”,  organizowany przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

31.10.2023

W dniu 27 października w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbył się 31. Koncert „Serce za serce”,  organizowany przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Gala organizowana jest z myślą o uhonorowaniu osób, firm i instytucji, które wspierają postęp prac naukowo – badawczych prowadzonych w Instytucie Protez Serca Fundacji oraz są jej szczególnie pomocne i bliskie.


Koncertem „Serce za serce” Fundacja uroczyście chyli czoła nie tylko wiernym dobroczyńcom, ale również założycielowi i patronowi Fundacji – prof. Zbigniewowi Relidze, którego dzieło i idee kontynuuje. Darczyńcy i sympatycy Fundacji po raz kolejny zebrali się, aby  uhonorować organizacje i osoby, które w znaczący sposób wspierają działania Fundacji.

Serce za serce 2023 fot. Pawel JaNic Janicki 034.jpg

Fundacja powstała w 1991 roku i od tamtej pory wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii oraz wprowadza do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca.

Główne kierunki działania:

  • badania nad protezami serca,
  • badania nad protezami zastawek serca,
  • badania z dziedziny biocybernetyki,
  • badania z dziedziny nowoczesnej biotechnologii.

Badania realizowane są w wyodrębnionym w Fundacji Instytucie Protez Serca.

Dodatkowo, Fundacja od początku swego istnienia prowadzi rozwinięty program szkoleniowo-stypendialny w zakresie kardiochirurgii, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadr medycznych z Polski i z zagranicy; zwłaszcza z krajów Europy Wschodniej. Zakres merytoryczny programu dotyczy m.in.: sztucznego serca, sztucznych komór wspomagania serca, biologicznej zastawki serca, technik operacyjnych wybranych zabiegów kardiochirurgicznych, kardiochirurgii dziecięcej, współpracy w zakresie kardiochirurgii i leczenia choroby wieńcowej.

Serce za serce 2023 fot. Pawel JaNic Janicki 076.jpg
Serce za serce 2023 fot. Pawel JaNic Janicki 068.jpg

Z programu skorzystało dotąd ponad 180 osób; w tym kilkudziesięcioosobowe zespoły lekarzy z Gruzji, Białorusi, Ukrainy a także stypendyści z Czech, Chorwacji, Holandii, Francji, Niemiec, Argentyny oraz Stanów Zjednoczonych.

Podczas uroczystości wielokrotnie wspominano wybitną postać założyciela i patrona Fundacji – prof. Zbigniewa Religę. Gości na uroczystej gali przywitali Prezes Rady Fundacji prof. Andrzej Karbownik oraz Dyrektor Fundacji dr Jan Sarna.

Tegoroczne wyróżnienia otrzymali:

Statuetka „Serce za serce” 2023 – Jastrzębska Spółka Węglowa SA;

Statuetka „Przyjaciel Fundacji” 2023:  

  • Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM – nagrodę odebrał kierownik Centrum prof. dr hab. n. med. Jarosław Jerzy Barski,
  • Tomasz Jachimowicz – Śląskie Stowarzyszenie Menedżerów,
  • Tadeusz Koczkowski – Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Informacji Niejawnych — KSOIN,
  • Arkadiusz Pilarz – Bieg po Nowe Życie,
  • TSL Silesia Sp. z o.o. – nagrodę odebrali Prezes Zarządu Aleksander Słota i Członek Zarządu Krystyna Kowalczyk,
  • Bogdan Uliasz – Golf Park Mikołów,

Nagrodę specjalną otrzymała:

Ludmiła Jama – Voigt Właścicielka PPUH VOIGT Sp. z o. o.

W ostatnich latach Grupa Amber podjęła szereg inicjatyw o charakterze charytatywnym, aktywnie wspierając wiele akcji pomocowych. Kolejnym projektem Grupa Amber & Partnerzy, będzie współpraca z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi, szczegóły podczas V Międzynarodowej Konferencji EKON eco5.zero (www.eco5zero.pl).

„To co głęboko leży nam na sercu, to skuteczne leczenie chorób serca. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu powstała z założeniem realizacji tego celu przy pomocy nowoczesnych, samodzielnie opracowanych metod. Pozwalam sobie wyrazić nadzieję że wysiłki w tym kierunku uznacie Państwo za celowe i godne wsparcia”.

prof. Zbigniew Religa – założyciel Fundacji

Serce za serce 2023 fot. Pawel JaNic Janicki 164.jpg

Przeglądaj fotorelację na Paweł JaNic Janicki dostępną pod tym linkiem.