MIĘDZYNARODOWA MISJA GOSPODARCZA W PIEMONCIE 15-18.10.2023

24.10.2023

W dniach od 15 – 18 października 2023 Śląska Federacja Przedsiębiorców Polskich, Business Center Club oraz Amber Wine House, zorganizowały Międzynarodową Misję Gospodarczą do Piemontu.

W wydarzeniu uczestniczyli polscy przedsiębiorcy- członkowie prestiżowego klubu biznesu Business Center Club, jak również przedsiębiorcy z włoskich okolic Piemontu.

Business Center Club, to założona w 1991 roku w Warszawie organizacja pozarządowa,  zrzeszająca polskich przedsiębiorców oraz pracodawców, zaangażowana we wspieranie rozwoju polskiej gospodarki a także wspieranie przedsiębiorczości. Celem misji jest nawiązanie kolejnych kontaktów handlowych z kontrahentami zagranicznymi, intensyfikacja istniejącej współpracy oraz promocja regionalnej produkcji na rynkach zagranicznych. Wydarzenie jest doskonałą okazją do pogłębiania międzynarodowej współpracy na różnych płaszczyznach biznesowych.  

Piemont położony jest w północno – zachodniej części Włoch, graniczy z Francją i Szwajcarią. W dosłownym tłumaczeniu „Piemonte” oznacza podnóże gór, co doskonale oddaje charakter tego regionu, ponieważ z trzech stron jest otoczony przez Alpy.  To tu na północy Italii, w XIX wieku narodziła się idea zjednoczenia Włoch. Monviso czy piemoncka strona Monte Rosa tworzą spektakularne krajobrazy o każdej porze roku. Gospodarka regionu skupia się na winie i truflach. Na pagórkach i zboczach znajdziemy stare winnice, a wokół małe miasteczka i urokliwe zameczki książąt sabaudzkich.

W pierwszym dniu wyjazdu uczestnicy odwiedzili Sanktuarium w Piloni, gdzie odbyli swoiste „przywitanie z Piemontem”. To miejsce otoczone najważniejszymi skarbami kulinarnymi regionu, takimi jak: winnice, trufle czy orzechy laskowe, które stanowią podstawę włoskiej gospodarki i są największym towarem eksportowym.

W kolejnym dniu odbył się wyjazd w góry Castelmagno. Miejsce jest bardzo kameralne i spokojne, ponieważ zamieszkuje je około 100 osób. U stóp góry znajduje się malownicza dolina Walle Grana. Region jest znany z produkcji najwyższej jakości sera Castelmagno, produkowanego od XIII wieku.

Trzeciego dnia odwiedzono zamek Barolo oraz winnicę Eraldo Viberti- cenionego producenta Barolo. Pokazano między innymi miejsce produkcji tego trunku. Niespodzianką było przygotowanie kolacji przez polskiego mistrza kuchni.

Czwartego dnia wyjazdu, po sesji biznesowej, włoscy przedsiębiorcy wraz z uczestnikami misji wyruszyli na poszukiwanie najlepszych trufli na świecie, których początek zbiorów przypada właśnie w październiku.

Udział w międzynarodowych misjach gospodarczych to szansa na nawiązanie nowych partnerstw biznesowych na rynkach zagranicznych. Misja gospodarcza do Piemontu odbyła się pod przewodnictwem przedstawicieli Śląskiej Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz Amber Wine House.

Ważnym elementem programu były spotkania z włoskimi przedsiębiorcami oraz możliwość wzięcia udziału w licznych degustacjach w najlepszych miejscach regionu, oraz zapoznanie się z lokalną, piemoncką kuchnią.

Polska i Włochy są dla siebie bardzo ważnymi partnerami gospodarczymi. W 2022 roku Włochy były dla Polski strategicznym partnerem w wymianie handlowej. Znalazły się na 6. pozycji wśród rynków eksportowych i na 3 w imporcie. Wzajemne relacje są oparte na silnych więziach przyjaźni i mają swoją długą historię. Na płaszczyźnie gospodarczej pogłębiły się po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Dynamiczny rozwój naszej gospodarki, inwestycje w produkcję przemysłową, innowacje, wzrost eksportu, strategiczne położenie w centrum Europy czy wykwalifikowana siła robocza, powodują, że współpraca polsko-włoska bardzo się umacnia.

Polska jest postrzegana przez Włochów jako bardzo dobry i perspektywiczny rynek. Zarówno położenie naszego kraju w strategicznym miejscu w Europie, jak i potencjał ludzki, wykazują duże możliwości rozwoju w szeregu sektorów gospodarczych. Należą do nich: sektor energii i rozwój w Polsce systemów bazujących na źródłach takich jak energia wiatrowa, energia słoneczna czy wodór; sektor lotniczy i kosmiczny; sektor produkujący leki i wyroby medycznych czy sektor spożywczy i przetwórstwa spożywczego.

Udział w misji gospodarczej dał możliwość poznania w krótkim czasie nowych potencjalnych partnerów biznesowych oraz możliwość wymiany doświadczeń i poznania   know – how innych uczestników wyjazdu. 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych misjach gospodarczych.